Ból głowy to jedna z najczęstszych skarg, z którą zwracają się pacjenci do lekarza. Przyczyn bólu głowy jest wiele. Czasami wystarczy kilka dotknięć punktów odpowiadających na dłoni i ból głowy mija. Poczujesz się wówczas dużo lepiej, a być może, zaczniesz i szybciej myśleć.
Na które punkty powinieneś oddziaływać, aby pozbyć się bólu głowy?
Chodzi tutaj o koniuszki palców dłoni i stóp oraz powierzchnię Yang paliczków palców, na których znajdują się paznokcie, łącznie z paznokciami. Musisz brać pod uwagę miejsce występowania bólu.
Na przykład, jeżeli bóle występują w okolicy ciemienia lub czoła, bolesne punkty odpowiadające odnajdujemy na samym końcu palca. Jeżeli ból wystąpił w okolicy potylicy – stymuluj punkty odpowiadające na tylnej powierzchni palca itd. (rys. 87-89).
Jeżeli skarżysz się na bóle głowy, powinieneś stymulować bolesne punkty odpowiadające narządom wewnętrznym, które związane są z przyczyną powstawania bólu. Jeżeli ból występuje w skroniach, to należy szukać dodatkowych bolesnych punktów odpowiadających woreczkowi żółciowemu. Jeśli występuje ból z tyłu głowy – powinniśmy sprawdzić punkty odpowiadające pęcherzowi moczowemu i szyjnemu odcinkowi kręgosłupa. Natomiast, jeśli masz do czynienia z bólem w okolicach czoła, to powinieneś odszukać punkty odpowiadające żołądkowi (rys. 90).
Jak powinieneś stymulować wyżej wymienione punkty?
Wykonaj masaż bolesnych punktów odpowiadających przy pomocy pałeczki diagnostycznej w ciągu 2-5 minut. W większości wypadków jest to wystarczająca ilość czasu, by ból głowy ustąpił.
Jeżeli po przeprowadzonym masażu ból głowy wyraźnie się zmniejszył, to następnie na bolesnych punktach umieść dowolne stymulatory powierzchniowe (gwiazdki, koraliki, kamyczki, nasiona), które pozostaw w punktach odpowiadających na 6-8 godzin, co jakiś czas uciskając na nie, do momentu całkowitego ustąpienia bólu.
Przy słabym bólu głowy możesz rozmasować ruchami rozcierającymi i uciskającymi wszystkie koniuszki palców, szczególnie paznokcie (rys.91). Możesz wykorzystać pierścienie elastyczne, wałeczki, wykonać tzw. masaż kombinowany dłoni i stopy.
Jeżeli ból głowy spowodowany jest wzrostem ciśnienia, na obszar odpowiadający mózgowi załóż i mocno owiń wokół kciuka gumkę (recepturkę). Pozostaw ją na 7-10 minut, a następnie dynamicznym ruchem ściągnij z palca. Ten prosty zabieg polepszy ogólne samopoczucie, obniży ciśnienie i zmniejszy ból głowy (rys.92).
Wzrostowi lub obniżeniu ciśnienia możesz zapobiec, umieszczając na bolesnych punktach odpowiadających mózgowi metalowe lub magnetyczne gwiazdki. Te aplikatory powierzchniowe powinny pozostawać na dłoniach (stopach) do momentu ustabilizowania się ciśnienia tętniczego (ale nie dłużej niż dobę).
W celu obniżenia ciśnienia tętniczego, pomaluj koniuszki palców na czarno lub brązowo, a następnie na bolesne punkty odpowiadające przyłóż nasiona rzodkiewki, prosa, gryki lub innych roślin (rys.93).
Aby obniżyć wysokie ciśnienie tętnicze, możesz stosować plastry gorczycowe lub kapsiplasty w punktach odpowiadających łydkom, znajdujących się na powierzchni środkowych paliczków trzeciego i czwartego palca dłoni. Z plastra wytnij mały kawałek, następnie zanurz go w wodzie i przyłóż do skóry na obszarze odpowiadającym, do momentu pojawienia się uczucia pieczenia i zaczerwienienia skóry (rys. 94).
Przy bólu głowy, któremu nie towarzyszy wzrost ciśnienia, możesz ogrzewać bolesne punkty odpowiadające moksą i wykonać masaż na obszarach odpowiadających szyjnemu odcinkowi kręgosłupa, za pomocą pierścienia elastycznego (najlepiej koloru czerwonego, rys. 95). Taki masaż wygodnie jest wykonywać w systemie “owada”, tocząc pierścień wzdłuż całej powierzchni palca, w okolicach trzeciego stawu.