Ból serca

Bóle serca należą do najpoważniejszych dolegliwości. Nie zawsze związane są one jednak z chorobą samego narządu. Mogą być wynikiem nerwicy (ciągłe zmęczenie i stres), zapalenia kręgosłupa, choroby płuc i innych chorób. Musisz pamiętać, że bóle serca mogą być też związane z nadużywaniem alkoholu i paleniem.

Gdzie znajdują się punkty wykorzystywane w leczeniu, jeśli występują bóle w rejonie serca?

Są to punkty odpowiadające sercu. W standardowym systemie odpowiadającym ciału na dłoni, projekcja serca znajduje się w okolicy podstawy kciuka, po obu stronach (bardziej w lewo) lewej połowy linii symetrii. W systemach “owada”, obszar odpowiadający sercu położony jest na środkowym odcinku palca, trochę poniżej jego środka (rys.96).

Rys. 96. Obszary odpowiadające sercu:
A – system odpowiadający dłoni;
B – system “owada”

Jak możesz pomóc przy bólach serca?

Powinieneś odnaleźć obszar odpowiadający sercu i przez 3-5 minut wykonywać masaż palcami lub pałeczką diagnostyczną (rys. 97). Pamiętaj, że masaż musi być bolesny! Najlepiej jest go wykonywać w formie przerywanych ucisków.

Rys. 97. Masaż obszaru odpowiadającego sercu, przy bólach serca:
A – drugim i trzecim palcem; B – pałeczką diagnostyczną

Po ustąpieniu bólu musisz koniecznie ogrzać obszar odpowiadający sercu cygarem lub moksą. U mężczyzn ogrzewa się ten obszar nieparzystą ilością moks, u kobiet – parzystą. Dobre rezultaty przyniesie ogrzewanie punktów odpowiadających sercu w minisystemach odpowiadających na paliczkach palców, na których znajdują się paznokcie cienkimi nitkowatymi moksami (rys.98).

Rys.98. Ogrzewanie obszaru odpowiadającego sercu w minisystemie nitkowatymi cienkimi moksami, przy bólach serca

W przypadku długiej stymulacji, możesz zastosować aplikatory powierzchniowe. Na punktach odpowiadających sercu umieść metalowe i magnetyczne gwiazdki. Jeżeli nie masz takich gwiazdek, możesz wykorzystać koraliki lub guziki w kształcie litery T (z uszkiem) (rys. 99).

Rys. 99. Stymulacja obszarów odpowiadających sercu guzikami w kształcie litery T, w minisystemie, na II i III palcu lewej dłoni

Jeżeli masz np. nasiona dyni, kabaczka, kaliny lub ogórka, przyjrzyj się im uważnie. Możliwe, że wywołają one u Ciebie jakieś skojarzenia. Kształt tych nasion przypomina serce lub kropelkę krwi. Dlatego stosowanie tych właśnie nasion będzie najbardziej efektywne, szczególnie w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Nasiona dyni i kabaczka dobrze jest stosować w standardowym systemie odpowiadającym dłoni, ponieważ rozmiarem są zbliżone do wielkości projekcji serca, natomiast nasiona kaliny i ogórka stosuje się w systemie “owada” (rys. 100).

Rys. 100. Leczenie z zastosowaniem nasion, przy bólach występujących w okolicach serca

Przy bólach występujących w okolicach serca możesz również wykorzystywać nasiona gryki, agrestu i rzodkiewki. Możesz nimi pokryć cały obszar odpowiadający. Umieściwszy nasiona na punktach odpowiadających należy je co jakiś czas uciskać, wywołując tym samym uczucie bólu.

Jeżeli bóle wywołane są dusznicą bolesną, wówczas dodatkowo można zastosować plaster gorczycowy na obszarze odpowiadającym sercu (rys.101). Plastry gorczycowe pozostawia się w systemach odpowiadających tak samo długo, jak na ciele – do momentu wystąpienia ostrego pieczenia i zaczerwienienia skóry. Możesz wykorzystać też właściwości kapsiplastu.

Należy pamiętać, że pacjent skarżący się na bóle w okolicach serca, powinien zasięgnąć porady lekarza specjalisty i pozostawać pod jego obserwacją.

Rys. 101. Sposób zastosowania plastra gorczycowego na obszarze odpowiadającym sercu, przy występowaniu bólu serca