Bóle stawów

Ból w stawach jest męczący i złośliwy. Trudno jest się go pozbyć, a leczenie stanów zapalnych stawów wymaga staranności i czasu. Osoby z chorymi stawami muszą codziennie przezwyciężać ból, żyć i pracować cierpliwie go znosząc.

Gdzie znajdują się punkty pozwalające walczyć z tym schorzeniem?

Są to punkty odpowiadające stawom: w standardowym systemie odpowiadającym dłoni i stopy, projekcję stawów rąk znajdziesz na drugim i piątym palcu, a punkty odpowiadające stawom nóg – na trzecim i czwartym palcu (rys. 105). Zgodnie z zasadą podobieństwa ciała, stawy w systemie “owada” mają swoją projekcję na palcach (patrz rys. 27).

Rys. 105. Punkty odpowiadające stawom rąk i nóg na dłoniach

Jak można pomóc przy bólach w stawach?

Przy bólach stawów dobrze pomaga pierścień elastyczny. Powinieneś wykonać masaż stawu odpowiadającego palca. Jeżeli masz do czynienia z zapaleniem wielostawowym i męczące bóle występują w wielu stawach, wówczas możesz masować pierścieniem wszystkie stawy dłoni, do momentu pojawienia się uczucia ciepła i głębokiego zaczerwienienia skóry. Po kilku minutach ból powinien ustąpić, np. będzie można podnieść rękę czy zgiąć nogę.

Powinieneś odnaleźć dwa, trzy bolesne punkty na obszarze odpowiadającym choremu stawowi. Przy zapaleniach wielostawowych, musisz odnajdywać punkty odpowiadające tym stawom, które są najbardziej bolesne. Punkty te powinieneś codziennie ogrzewać moksami; w przypadku, gdy bóle są szczególnie uciążliwe, punkty ogrzewać możesz nawet dwa razy w ciągu dnia (rys. 106).

W chorobach stawów dobrze jest stosować terapię nasionami. W tym celu wykorzystywane są nasiona rzodkiewki, gryki, soczewicy, prosa, buraka, agrestu i czarnego pieprzu. Nasiona powinieneś umieścić, przy pomocy plastra, na bolesnych punktach odpowiadających stawom (rys. 107). Pamiętaj, aby je co jakiś czas uciskać.

W przypadku długiej stymulacji punktów odpowiadających chorym stawom, możesz wykorzystać kawałki bursztynu, koraliki, kulki metalowe i gwiazdki. Dobrze jest pomalować wcześniej obszary odpowiadające na zielono.

Rys. 106. Ogrzewanie obszaru odpowiadającego lewemu stawowi kolanowemu minimoksą
Rys. 107. Zastosowanie nasion gryki na obszarze odpowiadającym prawemu stawowi kolanowemu