Bolesna menstruacja

Każda przedstawicielka płci pięknej zna stan organizmu związany z menstruacją. Nieprzypadkowo te momenty w życiu kobiety określa się mianem krytycznych dni: bóle w dolnej części brzucha, ból w kręgosłupie, ogólne osłabienie, przygnębienie, zmęczenie…

Przy bolesnych okresach dobrze jest wykorzystywać niektóre techniki terapii Su Jok.

Gdzie znajdują się punkty, które należy stymulować, aby zmniejszyć ból w dolnej części brzucha?

Są to miejsca odpowiadające macicy, jajnikom i przysadce mózgowej (rys. 141). Są one łatwe do odnalezienia, zarówno w standardowym systemie odpowiadającym dłoni i stopy, jak i w systemie “owada”. Wygodnie jest też odnajdywać punkty odpowiadające macicy i jajnikom w minisystemie, szczególnie na drugim i piątym palcu – położone są one pośrodku paliczków palców, na których znajdują się paznokcie (rys. 142).

Rys. 141. Punkty odpowiadające macicy, jajnikom i przysadce mózgowej
Rys. 142. Obszar odpowiadający macicy i jajnikom w minisystemie

Jak można zmniejszyć ból w czasie menstruacji?

Po odnalezieniu bolesnych punktów odpowiadających macicy, jajnikom, przysadce mózgowej i kości krzyżowej, należy wykonać energiczny masaż palcami lub przy pomocy pałeczki diagnostycznej. Zazwyczaj, już po 3-5 minutach, ból mija.

Przy bólach, którym towarzyszy niezbyt obfite krwawienie, zazwyczaj ogrzewa się punkty odpowiadające moksą (szczególnie na stopach).

Po ogrzaniu punktów odpowiadających można zastosować aplikatory powierzchniowe – metalowe lub magnetyczne gwiazdki. Jeżeli są dostępne nasiona jabłek, gruszy, winogron, rzodkiewki, buraka czy dzikiej róży, to można je również wykorzystać. Nasiona umieszcza się w bolesnych punktach odpowiadających lub pokrywa nimi cały obszar odpowiadający (rys. 143). Dodatkowo, obszar odpowiadający macicy i jajnikom można pomalować na czerwono lub pomarańczowo.

Rys. 143. Terapia nasionami przy bolesnej menstruacji

W przypadku, kiedy krwawienie jest obfite, należy w miejsce projekcji macicy przykładać kawałki lodu na 10-15 minut lub punkty odpowiadające pomalować na czarno. Trzeba pamiętać, że w takich przypadkach obszarów odpowiadających macicy i jajnikom nie ogrzewa się.

Powinniśmy – przy pomocy pierścienia elastycznego – stymulować punkty odpowiadające kręgosłupowi. Pierścień należy kilkakrotnie przetoczyć wzdłuż całej powierzchni palca, masując przy tym obszar odpowiadający lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa. W najbardziej bolesnych punktach można umieścić nasiona lub gwiazdki (rys. 144).

Rys. 144. Stymulacja punktów odpowiadających kości krzyżowej w systemie “owada”: A – przy pomocy pierścienia elastycznego; B – nasionami

Pomocna może być też specjalna kulka do masażu z ostrymi kolcami (kasztan masujący). Tocząc ją w dłoniach można zmniejszyć nie tylko ból, ale i obniżyć napięcie i uspokoić się (rys. 145).

Rys. 145. Zastosowanie kulki do masażu (kasztana masującego) przy bolesnych menstruacjach

W celu polepszenia samopoczucia można codziennie ogrzewać punkty energetyczne na powierzchni Yin dłoni i stopy (patrz rys. 53 i 55). Jeżeli menstruacje są szczególnie bolesne i zawsze w tych dniach jesteście w złym humorze, to już na dwa, trzy dni przed oczekiwaną miesiączką można ogrzewać zarówno punkty odpowiadające macicy i jajnikom, jak i punkty energetyczne.