Hemoroidy

Hemoroidy najczęściej towarzyszą zaparciom i hypodynamii (zwolniona perystaltyka). Niestety, wraz z wiekiem, problem ten się nasila.

Gdzie znajdują się punkty, które powinieneś stymulować, aby złagodzić ból i świąd przy hemoroidach?

Są to punkty odpowiadające jelitu cienkiemu i odbytowi.

W systemie odpowiadającym dłoni i stopy projekcja nóg znajduje się na trzecim i czwartym palcu, dlatego punkt odpowiadający odbytowi powinieneś odnajdywać w fałdzie skórnej pomiędzy tymi palcami na tylnej powierzchni dłoni i stopy (rys.126).

Rys. 126. Projekcja odbytu w systemie odpowiadającym dłoni i stopy

Jak możesz sam leczyć hemoroidy?

Musisz palcami lub przy pomocy pałeczki diagnostycznej odnaleźć punkty odpowiadające. Po wykonanym masażu, w punktach odpowiadających umieść metalowe lub magnetyczne gwiazdki. W charakterze stymulatorów roślinnych wykorzystuje się nasiona czarnego pieprzu, gryki, grochu, jęczmienia i kopru (rys.127).

Rys. 127. Terapia nasionami przy hemoroidach

Prostym sposobem leczenia jest oddziaływanie poprzez oziębianie punktów odpowiadających. W tym celu, codziennie na 20-30 minut, umieść w punktach odpowiadających kawałeczki lodu. Kiedy się roztopią – zmień je. Już na drugi dzień powinna nastąpić widoczna poprawa.

Jeżeli przy hemoroidach występuje krwawienie, możesz wykorzystać elastyczną gumkę i zakładać ją w taki sposób, jak to zostało przedstawione na rys. 128.

Dodatkowo możesz wykorzystać rady z zakładki ZAPARCIA.

Rys. 128. Sposób zakładania elastycznej gumki w miejsce odpowiadające odbytowi, przy hemoroidach z krwawieniem