Jak dodać sobie energii

Spędzając cały dzień w pracy, tracimy dużo sił witalnych. Nie zapominajmy przy tym o różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich, stresach, konfliktach i niedosypianiu… W rezultacie jesteśmy przemęczeni, życie nas już nie cieszy, a stany zmęczenia i apatii zmieniają się w choroby.

Gdzie możesz odnaleźć punkty, które pozwolą pokonać zmęczenie?

Są to punkty położone na powierzchni Yin i Yang dłoni i stóp, wzdłuż projekcji linii środkowych. Punkty te nazywane są punktami energetycznymi, bowiem odpowiadają one za uzupełnianie zapasu energii w organizmie (patrz rys. 52-55). Dodatkowo stymuluje się punkty odpowiadające tarczycy, grasicy, nadnerczom, przysadce mózgowej i pępkowi, jeżeli pojawia się w nich uczucie bólu przy ucisku.

Jak możesz podwyższyć swój zapas energii?

Powinieneś ogrzewać moksami wszystkie punkty energetyczne, do momentu wystąpienia uczucia głębokiego ciepła w organizmie. U mężczyzn (Yang) ogrzewa się te punkty nieparzystą ilością moks (1, 3, 5 itd.), a u kobiet (Yin) – parzystą ilością moks (2, 4, 6 itd.) U mężczyzn punkty te ogrzewa się najczęściej na lewej dłoni, a u kobiet – na prawej (rys. 135).

Rys. 135. Ogrzewanie punktów energetycznych minimoksami na powierzchni Yin dłoni

Możesz ogrzać minimoksami punkty odpowiadające tarczycy, grasicy, nadnerczom, przysadce mózgowej i – koniecznie – pępkowi. Według nauk medycyny wschodniej, pępek jest miejscem, w którym odbywa się cyrkulacja i kumulacja najważniejszej energii życiowej (rys. 136).

Rys. 136. Ogrzewanie punktów w celu pozbycia się uczucia zmęczenia:
A – obszarów odpowiadających przysadce mózgowej, tarczycy, grasicy i pępkowi; B – obszarów odpowiadających nadnerczom

Ogrzewanie powinieneś wykonywać co drugi dzień przed zaśnięciem. Zauważysz wzmożony przypływ sił i energii, odzyskasz dawny błysk w oku i poczujesz się jak nowo narodzony.

Dla długiej stymulacji, dobrze jest w punktach już ogrzanych umieszczać nasiona dzikiej róży, fasoli, rzodkiewki, prosa albo metalowe lub magnetyczne gwiazdki.

Dobrze jest, dla ogólnego wzmocnienia organizmu, wykonywać masaż palców przy pomocy zielonego lub czerwonego pierścienia elastycznego (rys. 137). Taki masaż można wykonywać w dowolnym momencie i przy różnych okazjach: jadąc środkiem transportu, siedząc w domu przed ekranem telewizora, w przerwach w pracy, w trakcie rozmowy telefonicznej itd. Należy masować każdy palec dłoni.

Rys. 137. Masaż palców dla ogólnego wzmocnienia organizmu:
A – przy pomocy pierścienia elastycznego; B – przy użyciu różnych przyrządów do masażu