Jak możesz pomóc swojemu kręgosłupowi

Któż nie wie, czym jest ból kręgosłupa? Z pewnością jest to niemiłe uczucie. Ból na całej szerokości pleców, trudno jest się zginać, odwrócić się, ciężko jest nawet czasami zawiązać sznurówki…

Wiadomo, że większość chorób wewnętrznych związana jest ze stanem kręgosłupa.

Które punkty należy stymulować, aby pozbyć się bólu w kręgosłupie?

Są to punkty odpowiadające kręgosłupowi. Najłatwiej będzie Ci je znaleźć w systemie “owada” na powierzchni palców, gdzie obszar odpowiadający kręgosłupowi leży wzdłuż linii symetrii palca.

Jak powinieneś stymulować wskazane obszary?

Najłatwiej, nawet bez konieczności poszukiwania konkretnych punktów odpowiadających, jest przeprowadzić intensywny masaż palców przy pomocy pierścienia elastycznego. Powinieneś toczyć pierścień wzdłuż całej powierzchni palca, do momentu wystąpienia uczucia ciepła i zaczerwienienia skóry (rys. 103).

Aby przyśpieszyć efekt leczniczy, możesz masować każdy palec na dłoni, oraz dodatkowo na stopie, przy pomocy pierścienia. Taki masaż, wykonywany w ciągu 3-10 minut, może pomóc przy najbardziej nawet dolegliwych bólach. Jest to jeden z najefektywniejszych, a zarazem najprostszych sposobów leczenia, który możesz wykonywać w domu, w pracy, w środkach komunikacji miejskiej itd.

Rys. 103. Masaż obszarów odpowiadających kręgosłupowi przy pomocy pierścienia elastycznego, w systemie “owada”, przy bólach kręgosłupa

Jeżeli bóle pojawiły się w krzyżu i chcesz leczyć właśnie ten odcinek kręgosłupa, musisz odnaleźć punkty odpowiadające kości krzyżowej i wykonać masaż przy pomocy pałeczki diagnostycznej. Ból powinien się zmniejszyć lub ustąpić.

Na obszar odpowiadający kręgosłupowi możesz nakleić kawałek plastra z łańcuszkiem ułożonych nasion lub umieścić na projekcję krzyża, w bolesnych punktach odpowiadających, ziarenka czarnego pieprzu, nasiona gryki, rzodkiewki, buraka (rys. 104). Uciskaj te punkty, a ból powinien ustąpić.

Jeżeli masz moksę lub piołunowe cygaro, możesz te punkty również ogrzać. Na obszarach ogrzewanych powinno pojawić się uczucie głębokiego ciepła. Wskazane jest to w przypadkach, kiedy bóle w krzyżu spowodowane są ochłodzeniem organizmu lub nadwyrężeniem przy podniesieniu zbyt dużego ciężaru.

Rys.104. Terapia nasionami przy bólach występujących w krzyżu

W przypadku długiego oddziaływania na obszary odpowiadające, dobrze jest zastosować kapsiplast. Wytnij odpowiednich rozmiarów kawałek plastra i przyklej go na obszar odpowiadający kręgosłupowi, w dowolnym znanym systemie odpowiadającym. Plaster możesz pozostawić na rękach dwie, trzy doby. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje ręce wzbudzały zainteresowanie, możesz nakleić plaster na noc i zdjąć go rano lub wykorzystać system odpowiadający stopy.