Jak poprawić urodę

Jeszcze wczoraj byliśmy młodzi i w pełni sił. Czasu nie można jednak zatrzymać, a młodość mija zbyt szybko. Codziennie możemy zobaczyć ślady powoli zbliżającej się starości: dookoła oczu pojawiła się cienka sieć zmarszczek, skóra traci swoją jędrność, zmienia się kolor twarzy…

Już od zamierzchłych czasów ludzkość próbuje znaleźć panaceum na starość i odkryć sekret wiecznej młodości i piękna. Dzisiaj szereg usług proponują swoim klientom salony piękności i gabinety kosmetyczne. W modzie są różne środki do pielęgnacji skóry oraz wiele preparatów ziołowych o działaniu stymulującym i pobudzającym. Rozwija się również chirurgia plastyczna…

Ale oprócz tego, proste i dostępne rady terapii Su Jok także pomogą Wam zachować piękno i przedłużyć młodość.

Gdzie znajdują się punkty, które należy stymulować, aby pozostać długo pięknym i atrakcyjnym?

Są to miejsca odpowiadające twarzy, szyi, nerkom, przysadce mózgowej, jajnikom i pępkowi (rys. 146) oraz punkty energetyczne (patrz rys. 52-55). Dobrze jest wykonywać masaż małżowin usznych, szczególnie płatków usznych. Dlaczego? Ponieważ na małżowinach usznych, jak się okazuje, również znajdują się systemy odpowiadające. Wystarczy tylko zobaczyć, jak bardzo pod względem kształtu ucho przypomina ludzki embrion (rys. 147)!

Rys. 146. Miejsca odpowiadające twarzy, szyi, nerkom, przysadce mózgowej, jajnikom i pępkowi: A – w systemie “owada”; B – w systemie odpowiadającym dłoni
Rys. 147. Podobieństwo formy ucha do ludzkiego embriona

Jak należy oddziaływać na te punkty?

Na samym początku należy podkreślić, że aby osiągnąć pozytywny rezultat trzeba włożyć dużo wysiłku i cierpliwości. Codziennie należy masować paliczki palców, na których znajdują się paznokcie. W tym celu ruchami rozcierającymi trzeba masować każdy taki paliczek (rys. 148). Taki masaż powinien wywołać przyjemne uczucie odprężenia. Można wykorzystywać przy masażu pierścień elastyczny i przyrząd do masażu z wałkiem.

Rys. 148. Masaż rozcierający obszarów odpowiadających twarzy na tych segmentach palców, na których znajdują się paznokcie

W systemach odpowiadających, tak samo jak na twarzy, można stosować różnego rodzaju maseczki pielęgnacyjne. Oto kilka przepisów. Na każdy paliczek palca można kapnąć kropelkę soku z cytryny i witaminy A. Należy dokładnie je rozetrzeć na skórze i paznokciach. Taki zabieg powinniśmy wykonywać 2-3 razy w ciągu dnia. Jest to również korzystny zabieg pielęgnacyjny dla łamliwych i kruchych paznokci.

Inny sposób: do kremu odżywczego można dodać kilka kropelek soku z cytryny, wymieszać, a następnie nałożyć krem na miejsca odpowiadające twarzy i szyi, pozostawiając krem na 30-40 minut. Taką maseczkę należy stosować codziennie.

Jeżeli pojawiły się sińce pod oczami i spuchły powieki, wówczas należy wykonać masaż w punktach odpowiadających oczom i powiekom przy pomocy pałeczki diagnostycznej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie, w punktach odpowiadających umieszcza się nasiona rzodkiewki, buraka, czarnego pieprzu, maku lub poprzecznie ściętych gałązek roślin (owoców, warzyw), które zapobiegają powstawaniu obrzęków (rys. 149). Powinniśmy wykonać intensywny masaż punktów odpowiadających nerkom i pęcherzowi moczowemu (rys. 150).

Rys. 149. Zastosowanie poprzecznie ściętych gałązek roślin w celu zmniejszenia opuchlizny powiek
Rys. 150. Punkty odpowiadające nerkom i pęcherzowi moczowemu

Codziennie, kiedy spoglądamy na siebie w lustro, dobrze jest wykonać masaż płatków usznych, na których znajduje się obszar odpowiadający twarzy. Jeżeli pozwoli nam na to czas, można dodatkowo przeprowadzić masaż na całej powierzchni małżowiny usznej.

Aby zawsze wyglądać zadbanie, należy uczyć się radzić ze stresem, który jest efektem współczesnego stylu życia. Niezawodnym okaże się tutaj masaż palcem obszaru odpowiadającego sercu, w standardowym systemie odpowiadającym dłoni.

Jeżeli męczą nas przeżycia dnia poprzedniego (“gdybym powiedziała…”, “trzeba było…”) albo trapią obawy dnia następnego (“co będzie?”, “a jeśli?”), to dla zachowania emocjonalnej równowagi dobrze jest wykonać masaż np. przy pomocy pierścienia elastycznego lub kulki do masażu. Należy wykonywać masaż dłoni i stóp. Można toczyć i obracać np. kulkę do masażu w dłoniach i już po kilku minutach pojawi się uczucie przyjemnego odprężenia.

Pomocne jest ogrzewanie punktów energetycznych powierzchni Yin i Yang dłoni i stóp. Ogrzewać należy codziennie, na zmianę, dłonie i stopy. Jest to dobry sposób na rozluźnienie.

Odprężcie się! Wiadomo, zmęczenie i napięcie niszczą piękno i młodość. Im częściej będziemy się odprężać, tym lepiej będziemy się czuli, dłużej zachowując dobry nastrój i świeżość.