Kaszel to jeden z najczęściej spotykanych objawów w chorobach płuc. Powstaje jako reakcja obronna przed zbieraniem się śluzu w krtani, tchawicy, oskrzelach i przed przedostaniem się do nich obcych ciał.
Gdzie znajdują się punkty, pozwalające wyleczyć kaszel?
Powinieneś oddziaływać na punkty bolesne odpowiadające krtani, tchawicy, oskrzelom i płucom, w standardowym systemie odpowiadającym lub w systemie “owada” (rys. 66).
Jak należy stymulować bolesne punkty odpowiadające?
Wykonaj intensywny masaż przy pomocy pałeczki diagnostycznej lub przy pomocy wałeczka, aż do wystąpienia ciepła i zaczerwienienia skóry.
Następnie, w miejscach najbardziej bolesnych, dla dłuższej stymulacji, ustaw gwiazdki metalowe lub magnetyczne albo nasiona. W charakterze stymulatorów najlepiej jest wykorzystać nasiona agrestu, buraków, gryki, czarnego pieprzu, jabłek itd.
Powszechnie wiadomo, że przy kaszlu dobrze jest stosować plastry gorczycowe. Plastry gorczycowe można stosować na obszarach odpowiadających dłoni i stopy.
Jak to zrobić?
Wytnij z plastra gorczycowego niewielki kawałek odpowiedniego rozmiaru i kształtu, zanurz go w ciepłej wodzie (40-45 st. C) i następnie, stroną nasiąkniętą gorczycą, przyłóż mocno do skóry w miejscu odpowiadającym klatce piersiowej (rys. 67). Czas trwania procedury: ok. 5-20 min. – do momentu zaczerwienienia skóry i wystąpienia uczucia pieczenia.
Powinieneś również pamiętać o plastrze pieprzowym (kapsiplaście)!
Z niego również można wyciąć kawałek potrzebnej wielkości i formy, i przyłożyć w miejscu odpowiadającym klatce piersiowej.
Wygodnie jest wykonywać te zabiegi na stopach. Czas procedury w przypadku kapsiplastu wynosi do dwóch, trzech dób.
W systemach odpowiadających możesz stosować kompresy ze spirytusu lub wody, kompresy z miodu, owijanie sparzonymi wrzątkiem liśćmi kapusty, brzozy itd. W tym celu duży palec i obszar u jego podstawy owiń gazą, uprzednio zmoczoną w wódce lub posmarowaną miodem. Z góry przyłóż tzw. papier do kompresów, trochę waty i obwiąż bandażem w taki sposób, by kompres mocno przylegał do skóry. Czas działania takiego kompresu to 6-10 godzin (można zostawiać na noc).
Jeżeli występuje suchy kaszel, to najbardziej bolesne punkty odpowiadające należy ogrzać przy pomocy moksy. W charakterze podstawki dla takiej minimoksy najlepiej wykorzystywać czosnek (rys. 68).
Przy suchym kaszlu, któremu towarzyszą ataki, wskazane jest dodatkowo stosować w leczeniu sok z czosnku lub cebuli. Naciera się nim obszary odpowiadające epicentrum kaszlu rdzenia przedłużonego, znajdującego się u podstawy paznokci kciuków (rys. 69).
W celu zatrzymania ataków kaszlu, możesz również oddziaływać na specjalny punkt znajdujący się na między stawami kciuka, ustawiając tam gwiazdkę magnetyczną lub ziarenko gryki (rys. 70).
Jeżeli jest to kaszel mokry, to dla lepszego wydalania śluzu powinieneś wykonywać masaż obszarów odpowiadających drogom oddechowym, od projekcji płuc w kierunku projekcji nosa (rys. 71).
Taki masaż można wykonywać palcami lub pałeczką zakończoną wałeczkiem w dowolnym, odpowiednim dla nas, momencie. Dla lepszego odksztuszania m.in. śluzu, możesz wykorzystywać w charakterze długich magnesów nasiona, gałązki i liście roślin.
Przyłóż je w miejscach odpowiadających płucom i oskrzelom w taki sposób, by kierunek ich wzrostu był zgodny z kierunkiem wydalania śluzu: tj. od projekcji przepony do projekcji tchawicy. Możesz wykorzystywać tutaj pestki jabłek i winogron, nasiona kabaczków, melona, arbuza itd. (rys. 72).