Leczenie przy pomocy punktów energetycznych

Na dłoniach i stopach znajdują się szczególne punkty energetyczne (inaczej punkty podstawowe). W odróżnieniu od punktów odpowiadających poszczególnym narządom i częściom ciała, punkty podstawowe w sposób harmonijny wpływają na cały organizm. Stosowanie ich jest szczególnie skuteczne w leczeniu ostrych infekcji wirusowych (grypa, przeziębienie), jak i w wypadkach przewlekłych zachorowań, w okresie rekonwalescencji po operacjach i ciężkich urazach oraz u pacjentów osłabionych i osób starszych dla podwyższenia odporności (rys. 52-55).

Zazwyczaj punkty podstawowe ogrzewane są przy pomocy minimoksy lub moksy (piołunowe cygaro). Jednak możesz je także stymulować tzw. „rozgrzewającymi” nasionami pieprzu, które mocowane są przy pomocy plastra do punktów podstawowych i pozostawiane tam do pojawienia się uczucia stałego ciepła i zaczerwienienia skóry w miejscu ich stosowania. Stosowane są również nasiona innych roślin.

Możesz oddziaływać jednocześnie na wszystkie punkty energetyczne lub wybrać dwa, trzy punkty, orientując się względem miejsca wystąpienia procesu patologicznego i biorąc pod uwagę jego rodzaj. Na przykład, przy leczeniu ostrych zachorowań wybierz punkty podstawowe powierzchni Yang dłoni i stóp, a przy leczeniu chorób przewlekłych – punkty podstawowe powierzchni Yin. W chorobach klatki piersiowej powinieneś wykorzystywać tylko te punkty, które znajdują się powyżej projekcji przepony (rys. 56), a w schorzeniach narządów płciowych stymulowane są punkty energetyczne położone na obszarze odpowiadającym dolnej części brzucha (rys. 57).

Leczenie przy pomocy punktów podstawowych możesz stosować jako osobny sposób oddziaływania lub stosować je razem z innymi metodami leczenia.

Rys. 52. Energetyczne (podstawowe) punkty powierzchni Yang dłoni
Rys. 53. Energetyczne (podstawowe) punkty powierzchni Yin dłoni
Rys. 54. Energetyczne (podstawowe) punkty powierzchni Yang stopy
Rys. 55. Energetyczne (podstawowe) punkty powierzchni Yin stopy
Rys. 56. Ogrzewanie punktów podstawowych przy przeziębieniu
Rys. 57. Terapia nasionami względem położenia podstawowych punktów przy przewlekłym zapaleniu jajników