Niestrawność

Zadziwiające, jakie ilości jedzenia mogą się zmieścić w naszym żołądku, na przykład podczas świąt. Ale co potem? Potem skarżymy się na bóle, uczucie ciężkości w żołądku, pojawiające się mdłości, a nawet wymioty. Te objawy są charakterystyczne dla tzw. niestrawności. Niestrawność to swojego rodzaju dyskomfort, wywołany nadmiarem spożytego pokarmu, zgagą i uczuciem ciągłego “odbijania się” pokarmu po jedzeniu.

Musisz pamiętać, że udzielane rady dotyczą tylko wypadków, którym nie towarzyszy ostry ból w żołądku. W takich sytuacjach konieczna jest profesjonalna konsultacja i pomóc lekarza.

Gdzie powinieneś szukać punktów leczniczych?

Są to punkty odpowiadające przełykowi, żołądkowi, dwunastnicy, jelitu grubemu i pępkowi (rys. 114).

Rys. 114. Projekcja przewodu pokarmowego na dłoni

Bardzo efektywna jest stymulacja punktu odpowiadającego tzw. “wejściu” do żołądka. W standardowym systemie odpowiadającym, punkt ten znajduje się w środku trójkąta ograniczonego liniami skóry, w pobliżu fałdy skórnej stawu nadgarstka.

Jak możesz pomóc sobie przy niestrawności?

Powinieneś odnaleźć bolesny punkt odpowiadający tzw. “wejściu” do żołądka. Następnie wykonaj masaż palcami lub przy pomocy pałeczki diagnostycznej, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (rys. 115).

Rys. 115. Stymulowanie miejsca odpowiadającego tzw. “wejściu” do żołądka przy objawach niestrawności: A – miejsce odpowiadające “wejściu” do żołądka; B – masaż pałeczką diagnostyczną

Aby przyśpieszyć ruch pokarmu oraz proces opróżnienia żołądka z resztek pokarmu i zapobiec pojawieniu się uczucia “odbijania się” lub nudności po jedzeniu, możesz wykonać masaż liniowy palcem lub dowolnym przyrządem do masażu (wygodny jest przyrząd z wałkiem), w kierunku od miejsca odpowiadającego ustom do projekcji dwunastnicy (rys. 116).

Rys. 116. Kierunek wykonywania ruchów przy masażu, w momencie występowania nudności i pojawieniu się uczucia “odbijania się” pokarmu po jedzeniu

Po 3-7 minutach uczucie ciężkości w żołądku powinno minąć, nie powinno też pojawić się uczucie “odbijania się” pokarmu po jedzeniu ani nudności.

Zalecane jest również wykorzystywanie w takich przypadkach nasion i gałązek roślin. Mogą to być nasiona lnu, gruszy, dyni, kabaczka czy jabłka.

Nasiona układane są w łańcuszek w miejscach odpowiadających przełykowi, żołądkowi i dwunastnicy w taki sposób, by kierunek przepływu strumieni energetycznych był zgodny z ruchem pokarmu w przewodzie pokarmowym (rys.117).

Rys. 117. Wykorzystanie nasion jabłka w celu polepszenia trawienia pokarmu

Powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że niestrawność jest często wynikiem zbyt wolnego trawienia pokarmu i dlatego możesz stymulować bolesne punkty odpowiadające żołądkowi, dwunastnicy i pępkowi. Wykonaj intensywny masaż w tych punktach, a następnie umieść w nich metalowe lub magnetyczne gwiazdki czy nasiona. Dodatkowo, możesz te miejsca odpowiadające pomalować na kolor zielony.

Nie zapominaj przy tym o masażu punktów odpowiadających jelitu grubemu – powinno to pomóc przy tego rodzaju problemach.