Opryszczka

Wirus opryszczki, objawiający się w postaci skupiska kilku pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem, znany jest, niestety, wielu osobom, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zaraziwszy się nim raz, musimy znosić go przez całe życie. Opryszczka ciągle przypomina o swoim istnieniu w naszym organizmie – nagle pojawia się na wargach albo w okolicach nosa. Szczególnie uciążliwa jest opryszczka występująca na tułowiu, zazwyczaj wzdłuż nerwów międzyżebrowych, nazywana półpaścem. Towarzyszą jej przeważnie silne bóle, trwające czasami kilka lat.

Gdzie szukać punktów, pomagających w leczeniu opryszczki?

Odnajdywanie punktów odpowiadających zależy od miejsca lokalizacji opryszczki: jeżeli występuje ona dookoła nosa – stymuluje się punkty odpowiadające nosowi, jeżeli opryszczka pojawiła się na wargach – odnajdź bolesne punkty odpowiadające wargom. Łatwo je znaleźć w okolicach paznokcia, na każdym z palców dłoni lub stopy. Punkty odpowiadające górnej wardze znajdują się u nasady paznokcia, a projekcja dolnej wargi – u jego brzegu (rys. 83).

Rys. 83. Punkty odpowiadające wargom na palcu

W przypadku, gdy wysypka pojawia się w obszarach między żebrami, w celu odnajdywania bolesnych punktów leczniczych wygodnie jest pracować w systemie “owada” (rys. 84).

Rys. 84. Obszary odpowiadające żebrom i obszarom między żebrami, w systemie “owada”

A co, jeżeli masz do czynienia z opryszczką narządów płciowych?

Jak już zapewne się doskonale orientujesz, punkty odpowiadające narządom płciowym, w standardowym systemie odpowiadającym, znajdują się w okolicy fałdy skórnej pomiędzy trzecim a czwartym palcem (rys. 85).

Rys. 85. Obszar odpowiadający zewnętrznym narządom płciowym

Jakie wybrać leczenie?

W pierwszej kolejności powinieneś dokładnie zbadać obszar odpowiadający przy pomocy pałeczki diagnostycznej, odnajdując najbardziej bolesne punkty. W każdym z takich punktów, należy wykonać masaż w ciągu 3-5 minut. Jeżeli jest to opryszczka w okolicach kręgosłupa i masaż został wykonany prawidłowo, ból powinien ustąpić.

W dalszej kolejności ogrzewaj punkty odpowiadające. Przyśpieszy to proces wysychania pęcherzyków i zmniejszy ból. W przypadku wystąpienia opryszczki wargowej, opryszczki w okolicach nosa lub na narządach płciowych, dobrze jest ogrzewać je nitkowatą, cienką moksą. Jeżeli jest to opryszczka na obszarach między żebrami – najlepiej wybrać minimoksę. Kiedy wysypka zaatakuje duże partie powierzchni wzdłuż żeber, możesz ogrzewać punkty odpowiadające piołunowym cygarem (rys.86).

W chwili obecnej szeroko stosowane są różnego rodzaju leki przeciwwirusowe, jak acyklowir, zovirax, heviran. Zapobiegają one rozwijaniu się wirusa jeszcze w stadium początkowym, przyspieszają proces wysychania pęcherzyków i zmniejszają ból (tylko w ostrych stanach). Po ogrzewaniu, możesz spróbować wcierać te maści w punkty odpowiadające miejscom, gdzie wystąpiła opryszczka. Uzyskany rezultat może naprawdę Cię mile zaskoczyć.

By wydłużyć czas stymulacji, możesz na punktach odpowiadających umieścić metalowe lub magnetyczne gwiazdki. Z szeregu roślinnych stymulatorów, dobrze jest stosować nasiona dzikiej róży, rzodkiewki, gryki, prosa, soczewicy, pieprzu i maku (w minisystemie). Nie powinieneś zapominać, że na dowolnie zastosowany stymulator należy co jakiś czas uciskać.

Rys.86. Ogrzewanie jako sposób leczenia w systemie “owada”:
A – nitkowata, cienka moksa;
B – minimoksa;
C – piołunowe cygaro