Problemy z nerkami

W wielu przewlekłych chorobach nerek i związanych z nimi bólach w kręgosłupie, czy przy różnorodnych problemach z drogami moczowymi, możesz zastosować wybrany sposób leczenia terapią Su Jok, która usprawni pracę nerek i całego układu moczowego. Terapię Su Jok możesz stosować też profilaktycznie przeciw chorobom nerek.

Gdzie znajdziesz potrzebne do stymulacji punkty?

Są to punkty odpowiadające nerkom i moczowodom. W systemie odpowiadającym dłoni i stopy, projekcja nerek znajduje się w tzw. przedziałach pomiędzy kośćmi dłoni (stopy), bliżej w kierunku kości nadgarstka (kości skokowej). Przy odnajdywaniu tych punktów palcami, wyczujesz w tych miejscach charakterystyczne wgłębienia (rys. 129).

Rys. 129. Punkty odpowiadające nerkom i moczowodom, na dłoni i stopie

Jak możesz pomóc w przewlekłych chorobach nerek?

Musisz odnaleźć bolesne punkty odpowiadające i masować je palcami lub przy pomocy pałeczki diagnostycznej, do momentu pojawienia się uczucia ciepła i zaczerwienienia skóry (rys. 130).

Rys. 130. Masaż obszarów odpowiadających prawej nerce: A – palcem;
B – za pomocą pałeczki diagnostycznej

Następnie ogrzewaj obszary odpowiadające nerkom cygarem piołunowym lub moksami (rys. 131). Jest to szczególnie zalecane, jeżeli w nerkach są kamienie. W takich przypadkach, również na miejsca odpowiadające na stopach nakłada się odpowiedniego rozmiaru rozgrzewający kapsiplast. Musisz jednak pamiętać, że w wypadku procesu zapalnego, miejsc tych nie należy ogrzewać.

Rys. 131. Ogrzewanie obszarów odpowiadających nerkom na dłoni, przy kolkach nerkowych: A – minimoksami; B – cygarem piołunowym

Przy długiej stymulacji, w systemie “owada” lub w minisystemie, na punktach odpowiadających umieszcza się metalowe kulki, metalowe lub magnetyczne gwiazdki albo nasiona (rys. 132).

Rys. 132. Zastosowanie metalowych gwiazdek w minisystemie, w leczeniu chorób nerek

W leczeniu nerek najlepiej jest wykorzystywać nasiona fasoli i bobu. Dlaczego? Ponieważ, jak się już zapewne domyślasz, nasiona te swoim kształtem przypominają budowę anatomiczną nerek. Nasiona fasoli lub bobu pozostawia się w punktach odpowiadających na kilka dni, codziennie zmieniając je na nowe (rys. 133).

Rys. 133. Zastosowanie nasion fasoli w chorobach nerek

Przy wszelkich problemach z nerkami, bardzo skutecznym środkiem jest masaż stóp. Wykonuje się go kciukiem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w punkcie odpowiadającym położonym w tzw. dołku, powstałym przy zgięciu palców pośrodku stopy (rys. 134). Masuj obie stopy! Taki masaż, wykonywany przez 1-2 minuty, pobudza ruch energii w nerkach. Po masażu powinieneś założyć wełniane skarpety.

Rys. 134. Punkt na stopie, który usprawni pracę nerek: A – położenie punktu (pierwszy punkt meridiana nerki); B – masaż nerki wykonywany kciukiem