Przeziębienie

W zimną porę roku dorośli, a szczególnie dzieci, często cierpią na ostre zachorowania wirusowe dróg oddechowych, zwane potocznie przeziębieniem. Katar, kaszel, chrypka, ból gardła, słabość organizmu, podwyższona temperatura – to główne objawy przeziębienia.

Czy można rozwiązać ten problem, wykorzystując metodę Su Jok? Oczywiście, że tak.

Gdzie znajdują się punkty, na które powinieneś oddziaływać, aby pokonać przeziębienie?

Są to punkty odpowiadające nosowi i jego zatokom, migdałom, krtani, tchawicy, oskrzelom i płucom (rys. 58), oraz wszystkie punkty energetyczne na powierzchniach Yang i Ying dłoni i stóp (patrz rys. 52-55).

Wybór punktów zależy od objawów danego schorzenia. Na przykład, przy katarze powinieneś stymulować są punkty odpowiadające nosowi. Są one łatwe do odnalezienia: mieszczą się na powierzchniach dłoni i stopy, pośrodku paliczków palców, na których znajdują się paznokcie (rys. 59).

Jeżeli występują bóle gardła, powinieneś oddziaływać się na punkty odpowiadające krtani i migdałom. W standardowym systemie odpowiadającym projekcja migdałów znajduje się na zewnątrz kącików ust, a punkt odpowiadający krtani – pośrodku pierwszego paliczka kciuka. W trakcie poszukiwania punktu odpowiadającego krtani, wygodnie jest pracować w systemie owada (rys. 60).

Rys. 58. Punkty odpowiadające, na które powinieneś oddziaływać, aby wyleczyć przeziębienie
Rys. 59. Obszary odpowiadające nosowi w systemie owada
Rys. 60. Projekcja krtani w systemie owada

Aby wyleczyć kaszel, powinieneś odnaleźć punkty odpowiadające tchawicy, oskrzelom, płucom i krtani. Dla obniżenia temperatury stymuluj punkty bolesne na obszarze odpowiadającym mózgowi.

Jak leczyć objawy przeziębienia?

Wiedząc jakie są objawy choroby, powinieneś znaleźć punkty najbardziej bolesne na obszarze odpowiadającym i równomiernie uciskać je przy pomocy pałeczki diagnostycznej. Następnie masuj każdy punkt pałeczką diagnostyczną od trzech do pięciu minut.

Przy katarze, po prawidłowo wykonanym masażu, powinno nastąpić udrożnienie dróg oddechowych (rys. 61). Masaż punktów odpowiadających krtani i migdałom, zmniejszy ból w gardle i spowoduje łatwe przełykanie. Przy utracie głosu, po przeprowadzonym masażu punktów odpowiadających krtani, w gardle pojawi się uczucie przyjemnego ciepła.

Rys. 61. Masaż punktu odpowiadającego nosowi w systemie owada przy katarze

Po masażu, powinieneś koniecznie kolejno ogrzać wszystkie bolesne punkty odpowiadające piołunowymi cygarami lub minimoksami.

Dla minimoksy wykonaj podstawkę z ząbku czosnku.

W tym celu z ząbku czosnku wytnij niewielki kawałek w kształcie tabletki, a w miejsce wyjętego środka wstaw minimoksę (rys. 62).

Rys. 62. Ogrzewanie, przy pomocy moksy, obszarów odpowiadających nosowi przy katarze

W każdym punkcie, po ogrzaniu, powinno pojawić się uczucie głębokiego i stałego ciepła. Jest to znakomita procedura stosowana w celu zmniejszenia objawów przeziębienia.

W pierwszych dniach choroby próbuj ogrzewać bolesne punkty dwa, a nawet trzy razy w ciągu dnia. Nie zapominaj o ogrzewaniu bolesnych punktów odpowiadających na stopach. Jeżeli nie uda Ci się wykonać tego samemu, zwróć się z prośbą o pomoc do najbliższych osób.

W przypadku niewielkiego zmęczenia organizmu, szczególnie jeśli wcześniej przemoczyłeś nogi lub byłeś niezbyt ciepło ubrany w mroźny dzień, powinieneś od razu ogrzać punkty odpowiadające nosowi, krtani, migdałom, tchawicy, nerkom i pęcherzowi moczowemu.

Po ogrzaniu, w punktach odpowiadających ustawia się metalowe lub magnetyczne gwiazdki. Pozostawia się je na dłoniach na okres od 6 do 12 godzin, co jakiś czas uciskając je, by wywołać uczucie bólu (rys. 63A).

Rys. 63. Leczenie kataru:
A – przy pomocy gwiazdki magnetycznej;
B – nasionami czarnego pieprzu

W celu długotrwałej stymulacji możesz wykorzystać nasiona roślin. Przy katarze, bólach gardła, chrypce, zastosuj nasiona rzodkiewki, czarnego pieprzu, soczewicy, gryki, grochu, buraków, cytryny itd. Umieszczane są one przy pomocy plastra na punktach odpowiadających, gdzie pozostawia się je nie dłużej niż na dobę (rys. 63B). W momencie powtórzenia procedury powinieneś wykorzystane nasiona wymienić na nowe. Nasiona można stosować do momentu całkowitego wyleczenia.

Przy bólach gardła i utracie głosu, możesz zastosować kompres z miodu lub spirytusu na pierwszym paliczku kciuka, odpowiadającemu szyi w standardowym systemie odpowiadającym. Tę część palca powinieneś owinąć gazą, uprzednio zmoczoną w wódce lub nasączoną miodem. Możesz to przykryć niewielkim kawałkiem przezroczystej folii, następnie watą i owinąć bandażem. Kompres należy trzymać na dłoniach 6-10 godzin.

Zapewne dobrze jest Ci znany stary ludowy sposób: przy leczeniu przeziębienia należy nogi wymoczyć w gorącej wodzie. Znajomość zasad terapii Su Jok pozwala zrozumieć, dlaczego jest to skuteczny sposób i dlaczego można moczyć nie tylko stopy, ale również i dłonie.

W okresie wzrostu zachorowań w wyniku infekcji wirusowych, kiedy wszyscy dookoła kichają i kaszlą, najlepszą profilaktyką jest ogrzewanie punktów energetycznych na powierzchniach Ying i Yang dłoni i stóp. Ogrzewaj te punkty codziennie, a będziesz zdrów!